Page 1 of 1

OOo - Writer - reaktionstid.

Posted: 21. Feb 2007 01:21
by Berndt
Kan nogen sige mig, hvorfor det efterhånden tager ca. 15 sek. før jeg kan begynde at skrive et nyt dokument i Writer :?:
Jeg kører med W. 2000 Profess.

Det er kun første gang efter at have startet pc'en, at det tager så lang tid :arrow: Man ser efter ca 7 sek. i et kort glimt OOo-vinduet med den tynde procesbjælke forneden, men den tøver altså yderligere ca 8 sek. før den åbner selve writer-funktionen.

Hvad mon det skyldes - fænomenet begyndte langsomt for et par måneder siden. Kan jeg forbedre reaktionstiden :?:

Hilsen - Berndt

Prøv quickstart

Posted: 21. Feb 2007 01:32
by Kurt L
Har du prøvet at slå Quickstart til?

Funktioner >Indstillinger | OpenOffice.org | Hukommelse - Afkryds i "Indlæs OpenOffice.org ved systemstart"

Posted: 21. Feb 2007 11:57
by Berndt
@ Kurt L.

Tak for hjælpen :) - Det hjalp - Jeg må vist studere "Funktioner" og "Hjælp" lidt grundigere, når jeg støder på småproblemer.
Tænk, at det kan være så enkelt :!:

Venlig hilsen
Berndt

Posted: 21. Feb 2007 14:11
by Lodahl
Prøv at tage et kig i vejledningerne på http://doc.oooforum.dk.

Ellers må du spørge her på Forum. Vi hjælper gerne :-)